Site Overlay

İNSAN VE KADERİ

Kaza ve Kaderin Anlamları Kader Allah’ın ilerde başımıza gelecekleri nasıl ve ne şekilde olacaksa o şekilde bilmeye güç yetirmesidir. Kader kelimesi kudret(güç yetirme) kökünden geldiği için kaderde sadece bilmeye güç yetirme vardır. Kaderde Yüce Allah, irade sıfatını kullanmaz.
Yüce Allah’ın yapacaklarımızı bilmesi işlerimizi yapmamıza engel değildir. Çünkü kader Yüce Allah’ın ezeli ilmiyle geleceği bilmesi ve yazmasıdır. Kaderin yazılması için iki adım gerekmektedir. Birinci adım kulun özgür iradesiyle ilgili fiili işlemek istemesi, ikinci adım da Allah’ın yazmasıdır. Ör: Allah kaderi yazarken Yasir ve Sümeyye evlensinler diye yazmaz, kendi istekleriyle evlenecekler diye yazar. Yasir’in karşısına birkaç bayan çıkmış olabilir, fakat Yasir’in Sümeyyeyi tercih etmesi kendi iradesine bağlıdır.
İmamı Azam “Allah kaderi emir suretinde yazmaz vasıf suretinde yazar” diyor. İmamı Azam bu sözleriyle yukarıdaki Yasin ve Sümeyye örneğinde görüldüğü gibi kaderde kulun iradesinin devre dışı bırakılmadığını vurgulamaktadır.
إِنَّا هَدَيْنَاهُ السَّبِيلَ إِمَّا شَاكِرًا وَإِمَّا كَفُورًا
Şüphesiz biz ona (doğru) yolu gösterdik. Artık ister şükreder (mümin olur) ister nankörlük eder (kâfir olur)” (İnsan; 76/3). Ayeti de kaderde kulun iradesinin dışlanmadığını göstermektedir
Kaderi zorunlu veya tesadüfi olarak başa gelen musibet veya güzellikler olarak kabul etmek ciddi bir yanlıştır.
Kazanın sözlük anlamı: “emir, hüküm, bitirme ve yaratma” anlamlarına gelir.
Kazanın tanımı: Kaderin yeri ve zamanı gelince gerçekleşmesine kaza denir. Kendi irademizle gerçekleştirdiğimiz her iş kazadır.

 203 total views,  1 views today

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir